Jak działa kret do przecisków?

Jesteś tutaj:  Home   –  Blog  – Jak działa kret do przecisków?
Jak działa kret do przecisków?

spis treści

1. Wstęp

Przeciski kretem to nowoczesna, szybka i ekonomiczna technologia pokonywania przeszkód terenowych podczas układania podziemnych odcinków instalacji przesyłowych. Dla większości firm ogólnobudowlanych utrzymywanie własnej ekipy, wyposażonej w drogi sprzęt do wykonywania przecisków, jest mało opłacalne – korzystniej jest wynająć do tego celu wyspecjalizowanego podwykonawcę. Niemniej warto wiedzieć, jak działa kret do przecisków, ponieważ jest to wiedza pomocna w podejmowaniu decyzji wykonawczych.

2. Jak działa kret do przecisków – informacje praktyczne

Należy zacząć od tego, że przeciski kretem są jedną z trzech wiodących technologii bezwykopowych, do których należą jeszcze przewierty sterowane oraz wbijanie rur stalowych. Wybór właściwej technologii zależy od kilku czynników, takich jak średnica rur, długość przekopu oraz ogólne warunki terenowe. Kreta pneumatycznego zwykle wykorzystuje się, gdy mamy do czynienia ze średnicami w zakresie od 32 do 160 mm, a długość przekopu nie przekracza 30 metrów. Optymalne warunki dla pracy kreta występują w gruntach o słabym nawodnieniu, a więc jednocześnie o dużym tarciu powierzchniowym. Można wówczas pokonywać teren z imponującą prędkością, dochodzącą nawet do dwudziestu kilku metrów na godzinę.

3. Jak działa kret do przecisków – informacje techniczne

Kret należy do grupy maszyn pneumatyczno-udarowych. Za pomocą węża zasilającego doprowadzane jest do niego sprężone powietrze, które popycha tłok znajdujący się wewnątrz cylindra. W wyniku tego następuje uderzenie tłoka w przecinak, umiejscowiony w głowicy kreta. Każde takie uderzenie powoduje przemieszczenie liniowe korpusu kreta. Po każdym uderzeniu tłok (również pod naporem sprężonego powietrza) jest wycofywany do pozycji wyjściowej, by ponownie uderzyć w przecinak. Cały proces przebiega bardzo szybko i (w zależności od typu urządzenia) zazwyczaj w ciągu jednej sekundy dochodzi do 4-6 uderzeń tłoka. W przybliżeniu można przyjąć, że jedno uderzenie pozwala na pokonanie średnio 5 mm gruntu. Rzecz jasna raz będzie to dwukrotnie więcej, a innym razem prawie zero. Niemniej, biorąc pod uwagę częstotliwość uderzeń, kret przemieszcza się w gruncie naprawdę szybko. W odróżnieniu od innych technologii (np. przewiertów sterowanych) ubijany wokół kreta grunt nie jest wybierany. Z tego też powodu przekopy nie powinny być zbyt długie (nie zaleca się, aby przekraczały 30 metrów).

Odrębną kwestią jest sposób sterowania kretem. Odbywa się ono za pomocą głowicy manewrującej, uzbrojonej w sondę nadawczo-odbiorczą. Operator, wyposażony w specjalny pilot (lokalizator), może obserwować na ekranie aktualną pozycję kreta w terenie i za pomocą fal radiowych dokonywać na bieżąco precyzyjnych korekt w trajektorii przekopu. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli do ominięcia są np. elementy uzbrojenia terenu.

4. Jak działa kret do przecisków – kwestie ekonomiczne

Tradycyjne wykopy wymagają zaangażowania dość znacznej grupy ludzi oraz sprzętu. To oczywiście generuje koszty. Przeciski kretem eliminują konieczność ponoszenia takich nakładów, ale to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę czas wykonania przecisku, który zazwyczaj jest wielokrotnie krótszy od czasu wykonania tradycyjnego wykopu. To nadal nie koniec, bo trzeba też zaznaczyć, że w wielu miejscach (np. pod drogą lub ciekiem wodnym) zwykłego wykopu zrobić się nie da i potrzebne jest dalekie obejście. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, to okazuje się, że zastosowanie kreta do przecisków może wygenerować bardzo duże oszczędności przy realizacji każdej tego typu inwestycji inżynieryjnej. To są niepodważalne atuty za tym, by uwzględniać technologie bezwykopowe w planach inwestycyjnych.

5. Podsumowanie

Podsumowując, kret do przecisków reprezentuje nowoczesne podejście do realizacji projektów budowlanych, umożliwiające skuteczne i ekonomiczne układanie instalacji podziemnych. Jego zalety, takie jak szybkość, koszty, minimalny wpływ na środowisko i infrastrukturę, a także możliwość precyzyjnego sterowania, sprawiają, że jest to technologia, którą warto rozważyć przy planowaniu nowych inwestycji inżynieryjnych. Dla branży budowlanej, wiedza na temat działania i możliwości kreta do przecisków jest niezbędnym elementem w podejmowaniu świadomych decyzji wykonawczych, kierujących ku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości.

Stawiając na Kret-Kop, omijasz przeszkody i osiągasz EFEKT!

Może Cię również zainteresować

Ile kosztuje przecisk pod drogą?

Ile kosztuje przecisk pod drogą?

Średnio można przyjąć, że usługa wykonania 1 metra bieżącego przecisku kretem pod drogą to koszt pomiędzy 150 a 250 zł. Jednakże cena ostateczna zależy od wielu czynników, takich jak średnicy i długości przebicia, czy zastosowanej technologii…

Na czym polega metoda wbijania rur stalowych?

Na czym polega metoda wbijania rur stalowych?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej poszukujemy sposobów na wykonywanie prac budowlanych w sposób bezinwazyjny, szybki i skuteczny. Jedną z takich metod jest wbijanie rur stalowych…

Jak działają przewierty sterowane?

Jak działają przewierty sterowane?

Przewierty sterowane, znane również jako przewierty horyzontalne lub przewierty poziome, to metody bezwykopowego wykonywania otworów pod powierzchnią ziemi…

Czym się różni przewiert od przecisku?

Czym się różni przewiert od przecisku?

Przewiert i przecisk to dwie różne metody wykonywania przewiertów podziemnych. Oba procesy pozwalają na przeprowadzenie rur pod powierzchnią ziemi bez konieczności wykonywania wykopów…