Czym się różni przewiert od przecisku?

Jesteś tutaj:  Home   –  Blog  – Czym się różni przewiert od przecisku?

Czym się różni przewiert od przecisku?

spis treści

1. Wstęp

Przewiert i przecisk to dwie różne metody wykonywania przewiertów podziemnych. Oba procesy pozwalają na przeprowadzenie rur pod powierzchnią ziemi bez konieczności wykonywania wykopów, jednak różnią się między sobą sposobem prowadzenia robót oraz zastosowaniem. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym się różni przewiert od przecisku.

2. Co to jest przewiert?

Przewierty są różnie nazywane w nomenklaturze budowlanej. Najczęściej spotykane nazwy to przewierty sterowane lub horyzontalne.

To co to jest ten przewiert?

Technologia wykorzystywana do przeprowadzania przewiertów polega na wykonywaniu otworów w ziemi bez konieczności kopania rowów. Przewiert polega na wywierceniu otworu w gruncie, a następnie wprowadzeniu rury kierunkowej, którą przepycha się rurę docelową. Do przewiertów wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, takie jak wiertnice horyzontalne, którymi można wykonywać otwory w różnych średnicach i na różnych głębokościach, w zależności od potrzeb. Technologia ta jest stosowana przy budowie infrastruktury podziemnej, takiej jak rurociągi, kanały kablowe, przewody energetyczne czy sieci wodociągowe.

W celu przeprowadzenia przewiertu prace wykonywane są w kilku etapach.

Najpierw wykonuje się otwór startowy – wiertło jest wprowadzane pod kątem do ziemi w celu wykonania otworu startowego o małej średnicy. Długość otworu startowego wynosi zazwyczaj kilka metrów, a jego średnica zależy od wielkości wiertła.

Następnie wykonywany jest otwór pilotażowy – po wykonaniu otworu startowego, wiertło jest wprowadzane do ziemi pod odpowiednim kątem i kierowane wzdłuż zaplanowanej trasy przewiertu. Otwór pilotażowy jest większej średnicy niż otwór startowy. W czasie przeprowadzania przewiertu, inżynierowie korzystają z systemów GPS i innych narzędzi, aby monitorować i korygować trasę przewiertu.

Później następuje rozszerzenie otworu pilotażowego – wiertło jest usuwane z otworu pilotażowego, a otwór jest rozszerzany za pomocą specjalnego narzędzia o większej średnicy. Jest to ostatni etap prac wiercenia otworu finalnego, który jest przygotowany do wprowadzenia rur.

Końcowym etapem jest wprowadzenie rury za pomocą specjalnych narzędzi.

3. Co to jest przecisk?

Przecisk, zwany również „przeciskiem hydraulicznym” lub „przeciskiem kretem„, to jedna z metod bez wykopowego układania rur i kabli. Polega na wykonaniu w ziemi tunelu, przez który następnie przeciskana jest rura lub kabel.

Przeprowadzanie przecisków wymaga zastosowania specjalistycznej technologii. Na początku wyznaczana jest trasa, którą mają przebiegać rury. Następnie przygotowywana jest studnia startowa oraz docelowa. W studni startowej umieszczana jest specjalna głowica przeciskowa, która będzie popychać rurę pod ziemią. Głowica ta jest połączona z rurą, którą chcemy przepchnąć. Następnie głowica jest wprowadzana do studni startowej, a cały system ustawiany jest w pozycji pionowej. Gdy wszystko jest gotowe, zaczyna się przecisk, czyli przesuwanie rury pod ziemią. Do napędu głowicy wykorzystywana jest siła hydrauliki lub pneumatyki. Cały proces jest monitorowany na bieżąco przez operatora maszyny, który kontroluje ciśnienie i prędkość przecisku.

4. Główne różnice między przewiertem a przeciskiem

Przewiert i przecisk to technologie wykonywania otworów pod przeszkodami w gruntach, ale różnią się między sobą kilkoma aspektami.

Czym się różni przewiert od przecisku?

Przede wszystkim, przewiert jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia, które obraca wiertło, przecinając grunt pod powierzchnią ziemi, a następnie wprowadzając rurę osłonową i wyciągając wiertło. Natomiast przecisk wykorzystuje maszynę hydrauliczną, która przepycha rurę pod ziemią, wyciskając grunt na boki.

Drugą ważną różnicą jest kierunek wykonywania otworów. Przewiert jest wykonywany pionowo lub pod skosem, a przecisk poziomo.

Kolejną różnicą jest średnica otworów. Przewiert umożliwia wykonanie dużych otworów, nawet do 120cm średnicy, podczas gdy przeciski zazwyczaj służą do wiercenia mniejszych otworów, o średnicach od kilku do kilkunastu centymetrów.

Jeśli chodzi o odległości to w przypadku przecisków długość otworów nie powinien przekraczać 30 metrów, natomiast przewierty można wykonywać na odległości nawet do 2 kilometrów.

Ostatnią ważną różnicą jest zastosowanie. Średnica oraz długość otworu predysponują obydwie metody do różnych zastosowań. Przewiert jest często stosowany w budownictwie, przy wierceniu studni, rurociągów wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także pod torami kolejowymi i autostradami. Natomiast przeciski stosowane są często w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych i energetycznych, gdzie wymaga się minimalnego niszczenia powierzchni ziemi i minimalnej ingerencji w istniejącą infrastrukturę.

Vestibulum fringilla facilisis nulla non placerat. Nullam pharetra dapibus luctus. Nulla facilisi. Ut nec blandit mi, sit amet ultricies neque. Aliquam egestas ultrices risus, non fermentum dolor vulputate rutrum. Vivamus ut leo sollicitudin, dapibus enim sed, sodales neque. Vivamus at gravida ipsum. Quisque ac aliquam arcu, et pellentesque risus. Quisque suscipit tellus et aliquet dignissim.

5. Jak wybrać odpowiednią metodę?

Wybór między przeciskiem a przewiertem zależy od kilku kryteriów, takich jak:

Długość i średnica otworu: Przeciski są bardziej odpowiednie dla krótszych i mniejszych otworów, często stosowane jako przeciski pod drogami, podczas gdy przewierty są lepsze do dłuższych i większych otworów.

Rodzaj gruntu: Przeciski są bardziej odpowiednie do miękkich gruntów, podczas gdy przewierty są lepsze do twardych gruntów.

Typ terenu: Przeciski są bardziej odpowiednie do terenów, na których nie ma dużych przeszkód, , a przewierty są lepsze do terenów z trudnymi warunkami geologicznymi.

Koszt: Przeciski zazwyczaj są tańsze i mniej czasochłonne niż przewierty.

Wpływ na środowisko: Przeciski mogą być bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują dużych ilości gruzu i hałasu, podczas gdy przewierty mogą wprowadzać pewien hałas i mogą być bardziej inwazyjne dla środowiska.

Ostateczny wybór między przeciskiem a przewiertem zależy od wielu czynników i powinien być dokładnie przeanalizowany przed podjęciem decyzji.

6. Podsumowanie

Znasz już różnicę pomiędzy przeciskami i przewiertami oraz wiesz na czym polega każda z metod. Choć służą w gruncie rzeczy do tego samego, to różnią się technologią i zastosowaniem.

Skorzystanie z usług specjalistów w dziedzinie bezwykopowego wykonywania otworów, takich jak przewierty czy przeciski, to gwarancja wyboru najlepszej metody dla danego projektu. Specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie, które pozwala na precyzyjne dostosowanie technologii do indywidualnych potrzeb klienta oraz rodzaju gruntu i warunków terenowych. Dzięki temu można uniknąć błędów i ograniczyć ryzyko powstania nieprzewidzianych sytuacji. Wybierając specjalistów, można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone profesjonalnie i zgodnie z wymaganiami, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Stawiając na Kret-Kop, omijasz przeszkody i osiągasz EFEKT!

Może Cię również zainteresować

Jak działa kret do przecisków?

Jak działa kret do przecisków?

Przeciski kretem to nowoczesna, szybka i ekonomiczna technologia pokonywania przeszkód terenowych podczas układania podziemnych odcinków instalacji przesyłowych. Dla większości …

Ile kosztuje przecisk pod drogą?

Ile kosztuje przecisk pod drogą?

Średnio można przyjąć, że usługa wykonania 1 metra bieżącego przecisku kretem pod drogą to koszt pomiędzy 150 a 250 zł. Jednakże cena ostateczna zależy od wielu czynników, takich jak średnicy i długości przebicia, czy zastosowanej technologii…

Na czym polega metoda wbijania rur stalowych?

Na czym polega metoda wbijania rur stalowych?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej poszukujemy sposobów na wykonywanie prac budowlanych w sposób bezinwazyjny, szybki i skuteczny. Jedną z takich metod jest wbijanie rur stalowych…

Jak działają przewierty sterowane?

Jak działają przewierty sterowane?

Przewierty sterowane, znane również jako przewierty horyzontalne lub przewierty poziome, to metody bezwykopowego wykonywania otworów pod powierzchnią ziemi…